جلسه اجایل دی 19 خردادماه 1400

شرکت‌کنندگان: آقای مهرداد خسروی، مدیرعامل شرکت پروان پژوه؛ آقای منصور آهاری، مدیر بانکداری مدرن، شرکت خدمات انفورماتیک نوین کیش؛ اقای محمد بدری، مدیر عامل، شرکت وایز آنالیتیکس

مکان: اسکایپ!

زمان: 29 خردادماه 1400 (ساعت 19:15 تا 20:30)

هدف مرور مفاهیم بنیادی

آقای خسروی:

اسکرام دقیقاً چیست؟ پیش از مفهوم اجایل، اسکرام چه بوده و بعد از آن، چه تغییراتی داشته؟

تفاوت میان مفاهیم فریم‌ورک و متدولوژی چیست؟ اسکرام متدولوژی هست یا فریم‌ورک؟

مفهوم mindset چیست؟ آیا اجایل یک mindset است؟

آقای آهاری

مرور کتاب Clean Agile می‌تواند تاریخچه آنچه را منجر به رسیدن به مانیفست اجایل شده برای ما روشن کند و کمک کند که مانیفست و اصول و ارزش‌های اجایل را بهتر درک کنیم.

توضیح در مورد مفهوم فریم‌ورک و تفاوت آن با متدولوژی با ذکر استعاره زیر:

اگر مثلاً دین اسلام را یک فریم‌ورک بگیریم، مذهبهایی مثل تشیع و تسنن، متدولوژی‌های خاصی هستند که گروه‌های مختلف دارند. در همین فضا، همه‌ی ادیان الهی، mindsetهای مشترکی دارند که ارزش‌ها و اصولی رو که همه‌ی ادیان قبول دارند را بیان می‌کند.

آقای بدری،

مروری بر تاریخچه رویدادهای مرتبط با اجایل و ناب:

https://finding-marbles.com/2012/04/15/a-brief-history-of-agile-and-lean-events/

یک مثال از ارتباط میان فریم‌ورک و متدلوژی با یک استعاره‌ی دیگر:

اگر حقوق بشر را یک Mindset خاصی که حاصل مجموعه‌ای تجارب بشر است، در نظر بگیریم، قوانین اساسی کشورهایی که حقوق بشر را مبنا قرار داده‌اند، فریم‌ورک‌هایی هستند بر مبنای این mindset و در سطوح مختلف کشورها، متدولوژی‌هایی با شروع از این قوانین اساسی، برای اداره‌ی جوامع تعریف و مورد پذیرش افراد و گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

 

جمعبندی

در نهایت، تفاوت میان مفاهیم متدولوژی و فریم‌ورک را به صورت زیر پذیرفتیم:

با مرور آنچه در لینک زیر از Agile Alliance در مورد تفاوت میان متدولوژی و فریم‌ورک بیان شده، دید بهتری نسبت به این مفاهیم می‌توانیم پیدا کنیم:

https://www.agilealliance.org/agile101/

متدولوژی‌های چابک (Agile Methodologies) چیست؟

اگر چابک یک ذهنیت (mindset) است، پس این در مورد ایده متدولوژی چابک چه می توان گفت؟ برای پاسخ به این پرسش، داشتن یک تعریف روشن از متدولوژی، بسیار مفید است.

آقای آلیستر كاكبرن اظهار داشته كه متدولوژی مجموعه قراردادهایی است كه یك تیم موافقت می كند از آن پیروی كند. این بدان معنی است که هر تیم متدولوژی خاص خود را دارد، که ممکن است تفاوت‌های کوچک یا بزرگی با متدولوژی‌های سایر تیم ها داشته باشد.

بنابراین متدولوژی های چابک قراردادهایی هستند که یک تیم انتخاب می کند تا آنها را به روشی دنبال کند که از ارزش‌ها و اصول چابک پیروی کند.

ممکن است این در ذهن شما باشد که “من فکر کردم اسکرام و XP متدولوژی‌های چابکی هستند.” آقای آلیستر اصطلاح چارچوب (فریم‌ورک) را در مورد این مفاهیم به کار می‌برد. به بیان او، این مفاهیم مطمئناً زمانی از متدولوژی یک تیم واحد متولد شده اند، اما وقتی برای استفاده در تیم های دیگر مورد استفاده قرار گرفتند، به چارچوب (فریم‌ورک) تبدیل شدند. این چارچوب‌ها مبنایی هستند که با آن تیم می‌تواند بداند که متدولوژی خود از کجا شروع کند، اما چارچوب‌ها نباید متدولوژی تیم باشند. تیم همیشه باید متناسب با زمینه‌ی خود از یک یا چند فریم‌ورک مناسب استفاده کند.

بنابراین، اسکرام یک فریم‌ورک است و هر تیمی، متدولوژی خودش را دارد که می‌تواند برای پذیرش mindset اجایل (ارزشها و اصول اجایل) از فریم‌ورکی مثل اسکرام شروع کند و متدولوژی خودش را بسازد و کیفیت و بلوغ آن را ارتقاء دهد.

باید در آینده تعریف مشترکی مفاهیم دیگری مانند متد (method)، پرکتیس (practice)، الگو (pattern)، ارزش (value)، اصول (principle) داشته باشیم.

 

جلسه‌ی آتی، در جلسه‌ی آتی، مرور کتاب Clean Agile را آغاز خواهیم کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن